^Вверх
  
  
  
Get Adobe Flash player

Психологічний клімат сім'ї

Психологічний клімат сім'ї
В якій сім'ї ви виросли? Які були традиції? Яку сім'ю побудували ви самі? Таку, яку хотіли? Чи звертаєте ви увагу, якими фразами обмінюються члени вашої родини між собою? А вдумувалися ви коли-небудь в сенс сказаного? І наскільки часто причиною сварки у вашому домі стає щось по-справжньому серйозне і гідне зруйнованого життя в родині? Та й чи є таке взагалі?
Ти тільки мене засмучуєш! За що мені таке страждання?! Розбита чашка, не переключений душ, забутий на плиті чайник. Будь-яка помилка близьких провокує нас на такого роду вигуки. Давайте ж розберемо характер "страждань".
Що нас дратує? Як правило, майбутня додаткова робота. Але якщо замислитися, в світі повно таких раптових додаткових робіт! І підкидають нам їх не близькі люди, а саме життя. За вікном випав сніг, і снігоприбиральним машинам, двірникам і всім жителям міста взагалі додається турбот і клопотів. Друзі несподівано оголосили про весілля? Знову клопоти - вибирати вбрання та подарунки. Бачите, навіть хороші і нешкідливі речі змушують нас метушитися, клопотати, переживати. А якими словами ми кидаємося в момент образи чи гніву на адресу рідних! Енергетика цих слів (часом нецензурних) дуже велика. І дитині дістається, як правило, більше за всіх.
Розбив чашку - "свиня". Добре, в більш інтелігентних сім'ях цей варіант заміняє слово "порося". Але скільки є страшних фраз, що не містять жодного нецензурного слова! "Я так втомилася від тебе", "Ви мені обидва набридли!", "Ще раз що-небудь попросиш в магазині, я тебе тут залишу, а сама піду додому!" Дитячу душу такі слова вражають раз і назавжди. Слово насправді не горобець. Його не повернути і зроблену ним дію не відмінити! Дитина, яка звикла до такого поводження, виростає закомплексованою, з невмінням будувати відносини і вкрай заниженою самооцінкою. Так, лише через слова!
А ви ніколи не турбуєтеся через фрази на свою адресу? Звичайно, турбуєтеся, і ще як! То шеф якось різко поговорив, то краща подруга невдало пожартувала, чоловік щось сказав, батьки в черговий раз прочитали лекцію - і почалися наші переживання. Причому, ми переживаємо через слова інших людей набагато більше, ніж через якiсь реальнi вчинки з їхнього боку! Але зате, коли ми щось говоримо оточуючим нас людям, навіть самим близьким, коханим, а то і беззахисним, чомусь відразу забуваємо, як буває прикро і боляче від почутого. В підсумку, одягаючи дитину в садок, ми буквально обсипаємо її втішними термінами. Багато батьків можуть заперечити: "спробуйте попрацювати з моє вдома і на службі, а потім вже поради давайте!" Так, нелегко стримувати себе, контролювати кожне слово. Але якщо ми бажаємо щастя своїй дитині і хочемо, щоб наша сім'я була дійсно міцною, щоб наш будинок став місцем, куди хочеться повертатися, тоді просто необхідно докладати хоч якісь зусилля. Особливо якщо мова йде про маленьку людину. Пам'ятайте, що ваше слово може зробити її нещасною в майбутньому!
Мені погано, нехай буде так всім! Саме так і відбувається в більшості сімей. Стоп! Ніхто не має права карати вас за те, в чому ви не винні! Так само, як і ви не маєте на це права! Мама, тато і їхній малюк - це сполучені посудини. Тому-то багато людей починають займатися йогою, психологією, спортом, щоб навчитися перемикатися з проблем на роботі на питання сім'ї. На роботі вас образив колега. Йому ви нічого не стали пояснювати, не поставили його на місце, зате вдома відігралися на всіх членів сім'ї. Наш кривдник - веселий і бадьорий, а наші близькі, що ні в чому не провинилися перед нами, отримали негатив. До чого такі жертви? Навчіться ставити на місце того, хто вас розлютив! Ведіть діалог з ним. Проковтнута образа завжди виходить боком нашим близьким.
Шукати мир із самим собою - значить знайти його і з іншими людьми. Почніть з читання книг, з відвідування психолога, займіться вдосконаленням своєї душі і тіла. Особливо це важливо для жінок. Постійне невдоволення своїм зовнішнім виглядом дуже отруює. Так що, навіть салон краси і фітнес-центр можуть поліпшити погоду вдома.
Ще один спосіб - активний відпочинок всією сім'єю. Ви повернулися додому втомленi, а ще треба готувати вечерю і перевіряти уроки. Можна поступити інакше! Відправляйтеся всією сім'єю кататися на роликах або просто гуляти. А ввечері з'їжте легку вечерю. Влаштовуйте такі паузи хоча б раз на тиждень, інакше до вихідних накопичиться надто багато втоми, яка не дозволить провести їх в мирній обстановці.
Об'єднайте всю родину за столом. Ліплення пельменів або знищення пакетика насіння, фісташок творять чудеса! Можна розповісти заразом всім - і чоловікові, і дітям, - що вам не подобається на роботі, а що подобається. Останній пункт не опускайте. Люди роками скаржаться на свою роботу, але не хочуть її міняти, навіть отримуючи реальні запрошення від інших роботодавців. Про що це говорить? Про те, що наші скарги - спроба виплеснути свою втому на близьких. Пора навчитися ділитися не тільки прикрощами, але й радощами!
Отже, скидайте негатив за допомогою йоги або ковзанів, вишивання або вивчення англійської мови. І почніть робити прекраснішим своє тіло і ставлення до самого себе. До речі, всі наші невирішені проблеми дитинства теж рано чи пізно дадуть про себе знати. Почніть працювати над собою вже сьогодні. Все у ваших руках!
Ще кілька років тому багато хто вірив у міф, що кожен з нас повторює долю своїх батьків. Але вченими вже доведено, що людина може жити своїм життям і поступати не всупереч або згідно сімейної традиції, а так, як вважатиме за потрібне. Свідчень тому маса. Так, на нас впливає та атмосфера сім'ї, в якій ми виросли. Людина приходить в новий колектив (до школи чи на роботу) зі своїми поглядами, але набуває там нові навички та звички. Що вже говорити про батьків, які з нами були з самого нашого народження? Їх вплив велетенський! Якщо з вами поводилися в дитинстві жорстоко, ви можете намагатися (свідомо чи ні) помститися за це комусь іншому, стати копією ваших батьків і таким же, як вони, чином почати поводитися зі своїми дітьми. Але ви ж можете розірвати це замкнене коло! Почніть спілкуватися з дитиною, ставлячи себе на її місце. Але не себе дорослого, а маленького! Тої дитини, якою ви були в дитинстві, коли вам не вистачало ласки, любові, розуміння.
Найголовніше - вибачте своїх батьків! Поки ви тримаєте образу на них, ви будете несвідомо вихлюпувати її на своїх дітей або когось ще, хто цього не заслуговує!
Вічна гонка? Саме конфлікти і нездорова ситуація вдома приводять до того, що діти починають хворіти і стають такими ж нервовими, роздратованими, агресивними, якими часто бачать своїх батьків. Коли на душі спокійно, немає проблем з серцево-судинними захворюваннями, з шлунково-кишковим трактом, немає якихось неврологічних захворювань. Всі вони з'являються, як результат наших постійних образ на когось, гонки за кар'єрою і званням "як у всіх" або ще гірше - "краще за всіх". Знайте, чим менше ми хочемо, тим більше отримуємо, довше і щасливіше живемо.
Багато хто все життя намагаються щось комусь довести. Інститут закінчили, а що робити з дипломом не знають. Вчилися ж за вказівкою батьків. Купили машину, а водити, а вже тим паче колупатися в моторі, бажання немає. Адже купували машину, щоб не відстати від моди, від друзів і колег-суперників. Так, можна, звичайно, взяти на себе відповідальну посаду, членство в клубі інтелектуалів та ще записатися на курси іспанських танців чи японської мови. І з усім цим вантажем постійно бути роздратованим, зривати злість на сім'ї, заробляти нервовий розлад і так далі. Це вам треба? Складіть список того, що вам дійсно необхідно! Або хоча б зробіть навантаження мінімальним! Якщо курси японської мови, то не за прискореною програмою. Якщо відповідальна посада, то не без відпусток і вихідних, а як і годиться. В іншому випадку ви швидко видихнете, і ваша робота, хобі та цілі в житті все одно від цього постраждають!
І якщо вже ви вирішили будувати кар'єру, тоді забудьте про телесеріали і так далі. Ваш улюбленець в квартирі - дитина. Краще раз на місяць вибратися з друзями і провести вечір в боулінгу або за більярдним столом, пограти в теніс або потанцювати в клубі, ніж псувати зір і марно витрачати час на серіальні тягучки. Активний відпочинок принесе вам більше задоволення, ніж телевізор, що віщає про катастрофи та серіальні трагедії.
Діти хворіють, рідко буваючи на свіжому повітрі, страждають від дефіциту уваги до себе. Хворіють, бачачи сварки і нескінченно незадоволених життям батьків. А може нам всім не так вже багато і треба? Може просто дзвінкого дитячого "мамочка прийшла!" цілком би і вистачило? Заведіть вдома правило говорити один одному елементарні слова ввічливості. Ви прийшли з роботи додому? Загляньте в усі кімнати і скажіть усім "Здрастуйте! Як справи?"або просто "Привіт!" Купуйте хоч іноді недорогі букетики квітів у бабусь або привозите їх з дачі, якщо вона у вас є.
Заведіть добрі традиції, скажімо, допомагати один одному по дому! Якщо одного разу ви нагрянули зі сковорідкою в кімнату, де чоловік з дочкою дивляться мультфільм, і влаштували скандал на грунті крайньої перевтоми, нічого, крім образи в їх очах, вам не світить! Пам'ятайте правило: "сенс сказаної вами фрази - в отриманому результаті!" Чого ви хотіли? Щоб вас пошкодували, почали активно допомагати, а що отримали? Опинилися винуватою! Значить, наступного разу не звинувачуйте, а просто попросіть допомоги та поділіться своєю втомою! Так, ви втомилися! І відчуваєте, що не в силах бути хорошою мамою і дружиною, не можете добре виконувати обов'язки на роботі, що теж засмучує вас і іноді позначається на сімейному бюджеті. Загалом, змалюйте проблему і попросіть допомогти. Запитайте, що можна зробити в такій ситуації.
Так, ви багато разів говорили чоловікові, що він повинен допомагати вам. Але, мабуть, ті звернення були в чомусь неефективні. Звичайно, ваші діти і чоловік - це не адміністрація. Але туди ви звертаєтеся раз в житті або раз на рік в разі якихось проблем, а до своїх близьких кожні півгодини. Так, можливо, варто подумати над тим, чи ефективно ви спілкуєтеся зі своєю родиною? Знайте, люди обожнюють, коли їх просять! Не важливо, кому адресовано прохання, тільки пам'ятайте, що це - ваші улюблені. Тому будьте з ними ласкаві!
Традицією може стати якийсь день тижня, коли ви нічого не робите по дому. Почитайте в своє задоволення, сходіть в салон краси. Або ж два вечори на тиждень йдiть на фітнес, курси латиноамериканських танців або англійської мови. І традицією стане приготування вечері (наприклад, вівсяної каші) чоловіком і донькою. Якщо вам щось важко робити, не робіть цього. Тому що в результаті постраждає ваша сім'я. Чисте підвіконня і напружена атмосфера вдома - це не рівноцінно!
Ваші дії. Що ж робити з вантажем домашніх проблем? По-перше, просто прийміть рішення, що щось робити необхідно! Це вже перший і важливий крок. Далі - сімейна рада. Нехай на нiй будете тільки ви і чоловік, а малюки поки утримаються від будь-яких дій. Сімейна рада - це діалог. Нехай чоловік розповість, що йому не подобається в вас, у ваших діях. Прийміть почуте спокійно, без емоцій, як само собою зрозуміле. Ви ж маєте список претензій до свого благовірного? Чому ж не допустити, що й у нього є щось подібне по відношенню до вас? Звичайно, багатьом жінкам можна за життя поставити пам'ятник, але ... Іноді ми зовсім не бажаємо зрозуміти чоловіків, будь це наш чоловік, батько чи син. А адже це теж складні і неоднозначні персони. Ми на них в чомусь схожі, а в чомусь - їх повні антиподи, від цього і всі проблеми у відносинах. В будь-якому разі вихід один - поговорити!
Якщо чоловік категорично не хоче висловлювати вголос свої претензії, нехай викладе все на папері. Він може написати, що його ображає ваше ставлення до його мами або хобі, що ви його часто порівнюєте з кимось зі своїх однокурсників, що борщ у вашому виконанні - не найсмачніше блюдо. Та хіба мало що він напише! Ні в якому разі не ображайтеся - візьміть свою гордість і почніть діяти! Хіба не ви колись мріяли дізнатися, що про вас насправді думають оточуючі? От і дізналися! Почніть утримуватися від закидів, тренуйтеся в приготуванні борщу, а в кінці місяця запитаєте чоловіка про результати - виправили ви ситуацію чи ні? Зі свого боку ви повинні також висловитися, а краще і написати перелік того, що не влаштовує вас. Виділіть лише найголовніше, з чим ви не можете миритися. Як бачите, складання такого списку зажадає від вас зосередженості, відповідальності.
Якщо вашій дитині вже досить років для того, щоб відкрито висловлювати свою думку, виділіть і їй час для розбору батьківських польотів. Одна дівчинка шести років заявила, що їй не подобається, що тато лається нехорошими словами під час перегляду футболу. Мамі ж дісталося за те, що, приходячи з роботи, вона довго говорить по телефону з подругою, але ж всі домашні так скучили за нею. З останнім пунктом погодився тато - скучили і зголодніли!. Саме на сімейній раді можна прийняти рішення про чергування. Хто і коли миє машину, в який день домашні можуть дати мамі кухонний перепочинок, коли вся сім'я може поснідати і повечеряти омлетом, кефіром, а пообідати десь у кафе. Сімейна рада визначить, на що накладено табу, а що стане правилом на кожен день. На сімейній раді можна висловити своє невдоволення, свої побажання. Якщо сімейні ради не допомагають, значить, члени сім'ї ніяк не можуть відкритися один одному і перестати відповідати агресивними випадами на будь-яке прохання або докір домашніх. Вихід з цієї ситуації - сімейні тренінги!
Тренуємося бути батьками. Підберіть тренінги, вже протестовані вашими знайомими, яким вони сподобалися і принесли допомогу. Зверніть увагу на кваліфікацію тренерів. Дізнайтеся більше з їхніх рекламних брошур, а потім особисто поговоріть з кимось з тренерів, розпитайте, на вирішення яких проблем вони націлені і до чого бути готовими. Тренінги - це цікаво, це гра для дорослих, тренування, вироблення корисних навичок. Вони можуть згуртувати вас із чоловіком, навчити чути один одного. І ще, про візит до лікаря якось не хочеться розповідати друзям. А похід на тренінги - немов додаткова освіта! Про це чоловіки і жінки із задоволенням розповідають своїм колегам, знайомим, вихваляючись, як вони конструктивно підходять до питань свого сімейного життя, які вони сучасні і розкуті! Психологія - парасолька від всіляких життєвих проблем. Але все одно хочеться від душі побажати, щоб у вашому домі завжди була гарна погода!